Mobil telefonlarda kullanılan uygulamalara yönelik yapılan araştırmalarda 1 milyara yakın mobil uygulamada güvenlik açığının bulunduğu belirtildi.

mobil-uygulamalarda-buyuk-tehlike

Facebook Messenger, Instagram gibi milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan uygulamalarda ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Çinli 3 güvenlik araştırmacısı tarafından yapılan araştırmalarda özellikle bu uygulamaların ortak bir şekilde kullandığı yazılımda büyük bir açığın bulunduğu ve bu açık nedeniyle kullanıcıların hesaplarının tehlikede olduğu belirtildi.

Otomatik Giriş Sisteminde Açık Var

Facebook ve Google gibi pek çok uygulamada kişilerin üye olmak yerine sosyal üyelikleri ile sisteme dahil olabilmesi mümkün kılınırken bu özelliğin kullanılabilmesi adına uygulamalarda ortak bir yazılım kullanılıyor. Bu yazılımda ciddi bir güvenlik açığının tespit edilmesi ise tüm uygulamalarda kullanıcıların mağduriyet yaşayabileceği gösterdi.

Standart olarak kabul edilmiş bir sistemin tüm uygulamalarda yer alması bu sistemin kullanıldığı tüm uygulamaların da güvenlik açısından düşük seviyelerde olmasına neden oluyor. Üstelik güvenlik açığı için yapılan ilk çalışmalarda bu açıktan yararlanarak kullanıcıların kolay bir şekilde hesaplarına erişim sağlanabildiği ve bu nedenle de şu anda milyonlarca kullanıcının tehlike altında olduğu belirtildi. Android ve iOS işletim sistemine yönelik geliştirilen milyarlarca uygulamada bu özel yazılım kullanılırken şu anda bu yazılımın geliştirilmesi ve güvenlik açığının kapatılarak tüm uygulamalarda güncelleme yapılması bekleniyor

Kaynak:veteknoloji.net

adminHaber
Mobil telefonlarda kullanılan uygulamalara yönelik yapılan araştırmalarda 1 milyara yakın mobil uygulamada güvenlik açığının bulunduğu belirtildi. Facebook Messenger, Instagram gibi milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan uygulamalarda ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Çinli 3 güvenlik araştırmacısı tarafından yapılan araştırmalarda özellikle bu uygulamaların ortak bir şekilde kullandığı yazılımda büyük bir açığın bulunduğu...