demir-elektrik

Elazığ’da yaşayan ve kaportacılık yapan Suat Çılgın ve yanında bulunan yabancı uyruklu usta Salih Luai Hommadi, elektrik faturalanda yüzde 90’a kadar tasarruf sağlayacak cihaz geliştirdi. Kaporta ustası Çılgın, cihazı devletin desteği ile geliştirmek istediklerini kaydetti.

Elazığ’da yaşayan ve kaportacılık işiyle uğraşan Suat Çılgın ve yabancı uyruklu kaporta ustası Salih Luai Hommadi, iş yerlerinde elektrik işlerinin çok olmasından dolayı, işlerini hafifletmek için elektrik cihazı geliştirmeyi düşündü. Bir süre tasarım yapan ustalar, çevresindeki arkadaşlarından da aldıkları bilgilerle tamamen kendi el emekleriyle, demiri demire sürterek elektrik akımı oluşturan cihaz geliştirdi. Kaporta ustaları, iş yelerinde ürettikleri bu elektriği kullanmaya başladı. Cihaz hakkında cihazın içerisinde küçük bir manyetik sistem yerleştirdiklerini, bu sebepten dolayı hem kısa devreyi ortadan kaldırdıklarını hem de elektrik faturalarını en aza düşürdüklerini belirten Suat Çılgın, “Devletimiz bize destek verirse bu cihazın seri üretimini yapabiliriz” dedi.

Haber 7

adminHaberİlginç BuluşVideo
Elazığ’da yaşayan ve kaportacılık yapan Suat Çılgın ve yanında bulunan yabancı uyruklu usta Salih Luai Hommadi, elektrik faturalanda yüzde 90’a kadar tasarruf sağlayacak cihaz geliştirdi. Kaporta ustası Çılgın, cihazı devletin desteği ile geliştirmek istediklerini kaydetti. Elazığ’da yaşayan ve kaportacılık işiyle uğraşan Suat Çılgın ve yabancı uyruklu kaporta ustası Salih Luai...