Elektrikli araçların ardından güneş enerjisine yönelik yeni çalışmalar yapmaya başlayan Tesla gözünü otomobillerde güneş enerjisini kullanmaya çevirdi.
tesla-da-hedef-gunes-panelli-araclar

Elektrikli otomobilleri ile dünya genelinde kullanıma sahip olan Tesla otomobillerdeki elektrik enerjisinin karşılanabilmesi adına güneş enerjisinden yararlanmayı planlıyor. Araçlarda elektrik enerjisinin karşılanması araçların şarj edilmesine gerek kalmadan uzun bir süre boyunca yolculuk yapmasına imkan sağlayacak. Bu hem ekonomik hem de çok daha pratik bir aracın kullanılması sağlayacağından dolayı şu anda Tesla büyük bir mesai harcayarak araçlarda güneş enerjisinden nasıl yararlanabileceğini düşünüyor.

Tesla Çok İddialı

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda özellikle evlerin çatılarında kullanılan güneş panelleri ile benzer bir sistemin geliştirileceği ve bu sistemin otomobillerde kullanılması ile birlikte uzun bir menzile ulaşılabileceğini söylendi. bu durum özellikle elektrikli otomobillerin mevcut menzillerini çok daha uzun olmasını sağlayacağından dolayı uzun yolculuklarda da elektrikli otomobillerde herhangi bir handikabın yaşanması ortadan kaldırılacak. Bu bakımdan yeni araçlarda özel cam tavanların kullanılması planlanırken bu cam tavanlarda yer alacak güneş panelleri sayesinde aracın elektrik ihtiyacı kolayca karşılanabilecek. Üstelik Yolculuk sırasında dahi enerji elde edilmesi sayesinde hem bu enerjinin depolanması hem de aracın ihtiyaç duyduğu enerjinin anlık bir şekilde karşılanabilmesi mümkün olacak.

Tesla tarafından gerçekleştirilecek bu çalışmaların başarıya ulaşması halinde özellikte elektrikli araçlar için yeni bir dönemin başlaması bekleniyor.

Kaynak:veteknoloji.net

adminHaber
Elektrikli araçların ardından güneş enerjisine yönelik yeni çalışmalar yapmaya başlayan Tesla gözünü otomobillerde güneş enerjisini kullanmaya çevirdi. Elektrikli otomobilleri ile dünya genelinde kullanıma sahip olan Tesla otomobillerdeki elektrik enerjisinin karşılanabilmesi adına güneş enerjisinden yararlanmayı planlıyor. Araçlarda elektrik enerjisinin karşılanması araçların şarj edilmesine gerek kalmadan uzun bir süre boyunca yolculuk yapmasına...