Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan son araştırmalarda özellikle uygulamalarda kullanılan ortak bir yazılım nedeniyle ciddi bir tehlikenin bulunduğu belirtildi.

mobil-uygulamalarda-acik-tespit-edildi

Mobil uygulama ve oyunlar giderek daha fazla ilgi görürken özellikle iOS ve Android işletim sistemlerine yönelik geliştirilen uygulamalarda özel pek çok ortak yazılım bulunuyor. Bu yazılımların kullanılması herhangi bir güvenlik sorunu yaşatmasa da özellikle yazılımlarda tespit edilen güvenlik açıkları bir anda milyonlarca uygulamanın bu durumdan etkilenmesine yol açıyor. Öyle ki güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan son araştırmalarda da uygulamalarda kullanılan ortak bir yazılımda güvenlik açağının bulunduğu belirtildi.

Tehlike Büyük!

Özellikle üyelik girişi istenen uygulamalarda kullanıcıların daha pratik bir şekilde uygulamadan üyelik alabilmesi adına Gmail ya da Facebook gibi üyeliklerin kullanılması mümkün olurken tüm bu işlemler özel bir yazılım üzerinden yapılıyor. Üstelik bu özelliğin kullanan milyonlarca uygulama aynı yazılımı kullandığından dolayı şu anda bu yazılımda tespit edilen güvenlik açığı nedeniyle ciddi bir tehlike yaşanıyor . Yapılan açıklamalarda 1 milyar mobil uygulamanın bu güvenlik açığından etkilendiği belirtilirken bu açık nedeniyle şu anda kullanıcılarının kimlik bilgilerini ele geçirilebileceği açıklandı. Şu ana kadar resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da yapılan testlerde pek çok kişinin bilgilerine erişim sağlanabildiği ve bu nedenle uygulamanın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması halinde ciddi zararlar yaşatabileceği belirtildi.

Kaynak:veteknoloji.net

adminHaber
Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan son araştırmalarda özellikle uygulamalarda kullanılan ortak bir yazılım nedeniyle ciddi bir tehlikenin bulunduğu belirtildi. Mobil uygulama ve oyunlar giderek daha fazla ilgi görürken özellikle iOS ve Android işletim sistemlerine yönelik geliştirilen uygulamalarda özel pek çok ortak yazılım bulunuyor. Bu yazılımların kullanılması herhangi bir güvenlik sorunu yaşatmasa...